Popište nám prosím městské muzeum Antonína Sovy v Pacově.
Tady se nabízí sáhodlouhá odpověď. I při snaze o stručnost nemůžeme začít jinak než otcem-zakladatelem: návrh na založení městského muzea proměnil ve skutečnost v roce 1908 historik a pokrokový jihočeský pracovník prof. Ferdinand Pakosta. Muzeum překonalo několik osudových událostí, včetně ztráty sídla nebo uzavření, vždy ale mělo štěstí na nadšené a obětavé pracovníky, zvláště v éře dobrovolných správců, jako byli nakladatel Přemysl Plaček a kloboučník Jan Zoubek. Vzhledem k celé řadě významných rodáků, osobností a umělců spojených s Pacovem již ve 30. letech minulého století začala převažovat orientace muzea navenek směrem ke kulturní historii. S muzeem je spojený i příběh „hledání a nacházení“ správného místa Pacova v dějinách světového motocyklového sportu: v tomto kontextu je nutné zmínit mezinárodní závod uspořádaný na Pacovském okruhu v roce 1906.
Od roku 2011 máme sídlo na nově opraveném pacovském zámku. Návštěvníci mohou zhlédnout stálé expozice nazvané Život a dílo básníka Antonína Sovy, Galerie akad. malíře Jana Autengrubera, Historie Pacova a okolí, Pacov a motocyklový sport. K nim později přibyly „nástěnné“ expozice Dějiny Židů v Pacově, dále pak Město Pacov a Československá armáda. Muzeum pořádá výstavy, přednášky a koncerty, podílíme se např. na konání obnovené poutě u kaple sv. Anny, včetně snah o dokumentaci a opravu tohoto sakrálního objektu. Jako výstavní síň využíváme také působivý interiér tzv. Kaple sv. Václava: někdejší barokní klášterní kostel vystavěný karmelitány je součástí komplexu zámeckých budov. Osvícená podpora zřizovatele města Pacova dovoluje pokračovat v ediční činnosti muzea zaměřené na významné osobnosti (básník Antonín Sova, malíři Jan Autengruber a Hana Autengruberová-Jedličková) a na regionální dějiny. Zatím posledním naším počinem je sbírka Básníkovo jaro vydaná u příležitosti letošního Sovova výročí a připravujeme další tituly.
Jaké výstavy v muzeu aktuálně probíhají?
Výstavní sál městského muzea hostí v rámci celoročních aktivit připomínajících 160. výročí narození básníka Antonína Sovy výstavu Kraj Antonína Sovy v obrazech Jana Řeřichy. Současný vynikající krajinář a portrétista, akad. malíř Jan Řeřicha (Cardamine), člen Spolku výtvarných umělců Mánes, výstavu vnímá jako hold poezii a rodnému kraji velkého českého básníka. V Kapli sv. Václava se koná výstava Obrazy Evy Wernerové Malkovské. Realisticky pojatá díla znázorňují působivá stará městská zákoutí, venkovské motivy a zátiší. Poutnictví, to je název výstavy malíře Mgr. Tomáše Šmilauera, instalované v presbytáři svatováclavské Kaple. Díla vznikala pod vlivem subjektivně vnímaného romantismu se symbolickým podtextem. Obrazy utváří myšlenkový celek s úryvky z literárních děl týkajících se putování a cest.
K výstavě byl vydán katalog. Pro úplnost nesmíme zapomenout ani na nevelké výstavy v chodbě muzea: Sochy a obrazy Ivana Šmilauera a Setkání u řek, prezentaci obrázků žáků pražské Základní školy Jižní IV. inspirovaných básněmi Antonína Sovy.
Mottem letošního ročníku je identita a rozmanitost. Je muzeum v Pacově rozmanité?
Naše muzeum zcela určitě rozmanité je. Odpověď můžeme pojmout vlastně jako souhrn výše řečeného: stálé expozice s tematickým rozpětím „od básníka, přes malíře a historii města po motorismus“, včetně jejich umístění v muzeu na zámku nebo v bývalém kostele. A pokud se přidržíme hlavního tématu, i velká rozdílnost současných výtvarných výstav dané sdělení jasně potvrzuje.
Vnímáte v muzeu něčí identitu? Antonína Sovy nebo třeba Vaší?
Vyjdeme-li z obecného výkladu sousloví „klasické“ muzeum, chápeme jej jako instituci, kterou definuje identita příslušného regionu v průběhu času. Pevnou součástí identity Pacova jsou jeho dějiny, ty muzeum prezentuje veřejnosti v expozicích, na přednáškách i v tisku. Velký podíl na identitě Pacovska a muzea, a odhlédněme od toho, zda přijímaný v úplnosti s ohledem na umělecké hodnoty, lidské a myšlenkové poselství, mají samozřejmě básník Antonín Sova a malíř Jan Autengruber, pro širokou skupinu lidí stojící mimo „humanitní zájmy“ je to motocyklový sport, na který se „nabalují“ další aktivity. Každodenní kontakt s těmito původci, nositeli a projevy identity (krajané senzitivně vnímají kupř. vzpomínkovou knihu Outěchovice režiséra Jiřího Frejky) nás samozřejmě podvědomě více ukotvuje v jimi vytčených pomyslných souřadnicích, snažíme se je ale v rámci možností překračovat a neopomíjet ani další místní a regionální specifika.
Věříme, že se zde bude návštěvníkům líbit a že se pro ně i do budoucna Pacov stane přitažlivým, byť trochu odlehlým cílem, který má však mnoho co nabídnout. Děkujeme a těšíme se na setkání s vámi!
Odkaz na medailonek.