Informace pro ateliéristy

PŘIHLÁŠENÍ

Kdo se může účastnit DOA?

Akce se mohou účastnit všichni umělci působící v regionu Vysočiny, tedy jak profesionálové, tak i výtvarníci „amatéři“. A nemusí jít jen o tvůrce, kteří mají trvalé bydliště na území kraje. Dny otevřených ateliérů jsou určeny i kumštýřům chalupářům, kteří bydlí jinde, ale na Vysočině mají svoje letní nebo víkendová působiště. Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zajišťuje organizaci a propagaci – Vy pozvete veřejnost na návštěvu a k prohlídce Vaší tvorby. Celá akce probíhá pro návštěvníky a zúčastněné ateliéry zcela zdarma.

Pokud máte zájem o účast na 13. ročníku DOA, který bude probíhat ve dnech 7. – 8. října kontaktujte nás na: doa@muzeumhb.cz nebo na tel.: 739 582 775

Jako organizátoři DOA zajišťujeme propagaci celé akce. Pro veřejnost každý rok vydáváme časopis se seznamem všech míst, která mohou zájemci v rámci DOA 2022 navštívit. Účastníkům zapůjčujeme vlajku (banner) pro upoutání na svůj ateliér v době konání akce. Poskytneme vám rovněž tištěné pozvánky, které si může každý dle libosti vyplnit. Dále plakáty a již zmíněný časopis.

Před samotnou akcí probíhá slavnostní zahájení, kde se mohou účastníci vzájemně poznat a mohou si osobně převzít propagační materiály.

TIPY A INFORMACE K PROPAGACI

 • Zjistěte, jaké jsou ve vašem okolí plochy určené k výlepu, za které není potřeba platit (např. sloupy u autobusových zastávek, výlohy v obchodech, informační tabule na úřadech, atd.) a zkuste umístit co nejvíce plakátů. Plakáty má zpravidla význam vylepovat 2 maximálně 3 týdny před začátkem akce.
 • Plakáty buď obdržíte od nás (na rok 2022 chystáme 3 formáty: A4, A3 a A2), nebo si je můžete stáhnout ZDE na webu, viz níže, a sami si potřebný počet vytisknout.
 • Není také na škodu dopsat nebo dolepit na plakát informaci o vašem ateliéru (adresu a čas, kdy bude otevřený pro veřejnost, čím se váš ateliér zabývá).
 • Pošlete také pozvánky ať už přes email, Facebook nebo klasicky poštou co nejvíce známým. Je dobré opět uvést všechny informace o vašem ateliéru (adresa, den a čas, na co se u vás mohou návštěvníci těšit, přiložte ideálně fotografie (1-5) kontakt (email, webovky, Facebook, …) na vás a webovky doavysocina.cz a že stránky Dny otevřených ateliérů na Vysočině najdou také na Facebooku a Instagramu.
 • Vyvěšujte viditelně vlajku. Pokud se stane, že vlajku nemáte, nebo je pro vás moc malá, hodila by se vám ještě jedna, atd., využijte svého kreativního potenciálu. Zkuste třeba použít prostěradlo a popsat ho (stačí: Dny Otevřených Ateliérů a čas a den, kdy máte otevřeno), nebo můžete zkusit vyrobit, vysochat, namalovat vlastní vývěsní ceduli. Kreativitě se meze nekladou.
 • Pokud jste na místě, kde vás lidé špatně hledají, navigace je žene jinam, ateliér máte v bytě, atd., je potřeba nám organizátorům sdělit, jak máme nejlépe popsat cestu k vám.  Jde nám především o to, aby vás co nejvíce lidí našlo a byli jste spokojení jak vy, tak návštěvníci. Pomůžete tím zvýšit návštěvnost jak svého ateliéru, tak ateliérů vašich kolegů. Protože spokojený návštěvník nejde jen do jednoho ateliéru, ale navštíví jich několik.

DALŠÍ TIPY

 • Pokud chcete přilákat opravdu hodně návštěvníků, musíte počítat s tím, že u vás stráví nějaký čas, něco si odnesou, něco uvidí a něco si vyzkouší. Proto doporučujeme nachystat si nějaký program/dílničku pro děti, ve které si něco vyrobí, vyzkouší a zabaví se. Většina návštěvníku DOA na Vysočině jsou rodiče/prarodiče s dětmi.
 • Dejte návštěvníkům možnost si u vás něco zakoupit, stačí i drobnost, nebo výtvor, který si sami vyrobí. Například keramické a hliněné ateliéry mají skvělou možnost nechat děti vyrobit si vlastní hrneček, postavičku, pomalovat si ji. Popřemýšlejte.
 • Prostředí, ve kterém ateliér otevřete je také velmi důležité. Ideální jsou chaty, chalupy, kde třeba nachystáte i tematickou podzimní výzdobu, můžete nachystat malé pohoštění a návštěvníci u vás stráví příjemnou chvilku, něco si vyzkouší, vyfotí, zakoupí a odjedou s pocitem dobře stráveného času. Ze zkušenosti také víme, že spokojení návštěvníci se velmi rádi vracejí.
 • Nedoporučujeme otevírat ateliér v bytě. Návštěvníci se značně ostýchají „lézt někomu do bytu“.
 • Nebývá špatný nápad spojit se třeba se sousedem, známým, kamarádem, který také tvoří a uspořádat společnou akci/výstavu v kavárně, knihovně, nebo u někoho na zahradě.
 • Pokud chcete pomoci s propagací, můžeme váš ateliér umístit na Facebooku DOA na Vysočině (pošlete nám foto a krátký výstižný text o vašem ateliéru).

Pokud máte nějaký problém, dotaz, nebo si s něčím nevíte rady, kontaktujte nás na tel.: 739 582 775 nebo na emailu doa@muzeumhb.cz nebo na emailu edukator@muzeumhb.cz.