Informace pro ateliéristy

Dny otevřených ateliérů na Vysočině proběhly v sobotu 7. a neděli 8. října 2023. Již po třinácté  otevřeli dveře svých ateliérů, dílen a tvůrčích prostor umělci z celé Vysočiny. Téměř 9 000  návštěvníků mělo příležitost setkat se tváří v tvář s umělci a umělkyněmi z Vysočiny, kteří se  věnují široké škále uměleckých žánrů, včetně malby, sochařství, grafiky, keramiky, kovářství,  šperkařství a módy. Někteří umělci návštěvníky dokonce zapojili do samotného tvůrčího  procesu. 

 

😃Chcete se zapojit do příštího ročníku?

 

👉 Přihlášení
Sledujte naše webové stránky, kdy bude spuštěno přihlašování do dalšího ročníku. Můžete nám rovněž napsat email či nám zavolat, abychom vás zařadili do naší databáze kontaktů. Jakmile bude spuštěno přihlašování, dostanete od nás zprávu.

 

🤜 Kdo se může do akce zapojit?
Akce se může zúčastnit jakýkoliv umělec, který působí v Kraji Vysočina. Může se zapojit i umělec, který na území kraje nebydlí – musí však na území kraje umělecky působit. Zapojit se může profesionál, amatér, umělecká škola, umělecký kroužek, sdružení umělců, galerie – zkrátka kdokoliv, kdo tvoří a přispívá okolí uměním.

 

👍 Co akce obnáší?
Dny otevřených ateliérů na Vysočině jsou podzimní slavností umění, která má v našem kraji tradici již od roku 2010. Brány do svého tvůrčího zázemí otevírají nejrůznější umělci z celého Kraje Vysočina. Malíři, sochaři, grafici, keramici, kováři, šperkaři, oděvní výtvarníci a další. Návštěvníci akce mají jedinečnou možnost navštívit ateliéry, dílny a jiné prostory ve kterých tvoří umělci svá díla. V mnohých ateliérech si mohou práci umělců vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Během akce mohou navštívit i řadu galerií.

 

👍 Prezentace vlastního ateliéru
Jakým způsobem umělec svůj ateliér, dílnu či umělecká díla představí je čistě na něm. Pokud například ateliér nemá, či není dispozičně zařízení pro tuto akci, rádi mu pomůžeme se zajištěním jiného prostoru (např. galerie v daném místě, či spojení s jiným umělcem).

 

💪 Propagace

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zajišťuje jak organizaci, tak i propagaci celé akce. Jedná se o plakáty akce, propagační vlajky a především o katalog, který obsahuje seznam všech zapojených umělců, včetně map a dalších informací, které slouží návštěvníků pro lepší orientaci během akce. Všechny důležité informace návštěvníci naleznou na našem webu a v katalogu akce, který obsahuje všechny zapojené ateliéry.

👍Vstup
Akce je pro návštěvníky i ateliéristy zdarma.

 

🤜 Sledujte nás na sociálních sítích
Budeme rádi pokud nás budete sledovat na sociálních sítích a sdílením příspěvků podpoříte viditelnost celé akce. Děkujeme!
(facebook.com/doavysocina), (instagram.com/doa_vysocina).

 

👍 Materiály ke stažení
Závěrečná tisková zpráva (pdf) 

Záštitu letošního ročníku převzal Mgr. Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. Akci organizuje Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod.

👀 Tipy na vlastní propagaci

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zajišťuje tisk veškerých propagačních materiálů a jejich následnou propagaci v placených výlepech, v novinách a na sociálních sítích, i vy se můžete podílet na zviditelnění akce DOA.

  • Plakáty a katalogy a vlajky obdržíte od nás, v případě plakátů je možné si je na našich stránkách stáhnout a potřebný počet dotisknout.
  • Zjistěte, jaké jsou ve vašem okolí plochy určené k výlepu, za které není potřeba platit (např. sloupy u autobusových zastávek, výlohy v obchodech, informační tabule na úřadech, atd.) a zkuste umístit co nejvíce plakátů. Plakáty má zpravidla význam vylepovat 2 maximálně 3 týdny před začátkem akce.
  • Na plakát  „k dopsání“ si můžete dopsat informaci o vašem ateliéru (adresu a čas, kdy bude otevřený pro veřejnost, čím se váš ateliér zabývá) a pozvat návštěvníky ve vašem okolí přímo k vám.
  • Pozvánku „k dopsaní“ můžete upravit elektronicky a dopsat do ní požadovaný text. Stejně tak můžete naložit i s tištěnou verzí a rozdat či poslat ji svým přátelům. Určitě bude skvělé pokud pozvánku nasdílíte na svých sociálních sítích a přiložíte i odkaz na naše webové stránky.
  • Vyvěšujte viditelně vlajku. Pokud se stane, že vlajku nemáte, nebo je pro vás moc malá, hodila by se vám ještě jedna, atd., využijte svého kreativního potenciálu. Zkuste třeba použít prostěradlo a popsat ho (stačí: Dny Otevřených Ateliérů a čas a den, kdy máte otevřeno), nebo můžete zkusit vyrobit, vysochat, namalovat vlastní vývěsní ceduli. Kreativitě se meze nekladou!

 

👣 Tipy na zpestření návštěvy vašeho ateliéru

Pokud chcete přilákat opravdu hodně návštěvníků, musíte počítat s tím, že u vás stráví nějaký čas, něco si odnesou, něco uvidí a něco si vyzkouší. Proto doporučujeme:

  • Nachystejte si nějaký program/dílničku pro děti, ve které si něco vyrobí, vyzkouší a zabaví se.
  • Dejte návštěvníkům možnost si u vás něco zakoupit, stačí i drobnost, nebo výtvor, který si sami vyrobí. Například keramické ateliéry mají skvělou možnost nechat děti vyrobit si vlastní hrneček, postavičku, pomalovat si ji.
  • Prostředí, ve kterém ateliér otevřete je také velmi důležité. Ideální jsou chaty, chalupy, kde třeba nachystáte i tematickou podzimní výzdobu, můžete nachystat malé pohoštění a návštěvníci u vás stráví příjemnou chvilku, něco si vyzkouší, vyfotí, zakoupí a odjedou s pocitem dobře stráveného času. Ze zkušenosti také víme, že spokojení návštěvníci se velmi rádi vracejí.
  • Nebývá špatný nápad spojit se třeba se sousedem, známým, kamarádem, který také tvoří a uspořádat společnou akci/výstavu v kavárně, knihovně, nebo u někoho na zahradě. Se zajištěním výstavního prostoru vám rádi pomůžeme.