Informace pro účastníky (ateliéristy)

Dny otevřených ateliérů na Vysočině proběhnou v sobotu 5. a neděli 6. října 2024. 

Účastníci (ateliéristé) nabízí během akce návštěvníkům jedinečnou prohlídku jejich ateliérů, možnost se s nimi osobně setkat, pohovořit si s nimi a častokrát si za jejich přispění práci či řemeslo vyzkoušet. Pro návštěvníky ateliéristé připravují bohatý doprovodný program v podobě workshopů, dílen, přednášek, výstav a dalších.

Chcete se zapojit do letošního ročníku?

👉Co akce obnáší?

Dny otevřených ateliérů na Vysočině jsou podzimní slavností umění, která má v našem kraji tradici již od roku 2010. Cílem akce je návštěvníkům otevřít tvůrčí zázemí umělců z celé Vysočiny. Můžete otevřít svůj ateliér a tvořit v něm jako v jiné dny, můžete návštěvníkům přiblížit svoje řemeslo, můžete uspořádat výstavu svých děl, workshop, přednášku nebo něco úplně jiného.

 

👉Kdo se může do akce zapojit?

Akce se může zúčastnit jakýkoliv umělec, který působí v Kraji Vysočina. Může se zapojit i umělec, který na území kraje nebydlí – musí však na území kraje umělecky působit. Zapojit se může profesionál, amatér, umělecká škola, umělecký kroužek, sdružení umělců, galerie – zkrátka kdokoliv, kdo tvoří a přispívá okolí uměním.

 

👉Jaké jsou podmínky účasti?

 • Účastník akce zajistí základní bezplatný vstup do svého ateliéru (tj. prostoru, který uzná za vhodný pro tento typ akce). Účastník akce může během akce dále prodávat své výrobky a umělecká díla, může realizovat aktivity, které zpoplatní apod.
 • Účastník akce vystupuje v rámci akce pouze pod jedním názvem ateliéru na jedné adrese.
 • Případné vzniklé finanční výdaje s účastí na akci si kompenzuje účastník akce sám.
 • Celé znění podmínek účasti si můžete přečíst zde.

 

👉Jak se přihlásit?

Přihlásit se můžete prostřednictvím elektronického formuláře. Přihlašování probíhá od 15. 4. 2024 do 14. 6. 2024. V případě, že nemáte možnost elektronickou přihlášku vyplnit, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám s vyplněním pomůžeme (tel.: 605 045 882
e-mail: doa@muzeumhb.cz).

 

👉Co bude následovat až se přihlásím?

Vaši přihlášku zpracujeme a ozveme se vám do 14 dnů. V případě, že nemáte vlastní ateliér, či není dispozičně zařízení pro tuto akci, rádi vám pomůžeme se zajištěním jiného prostoru (např. galerie v daném místě, či spojení s jiným umělcem). O propagaci akce se stará organizátor. Každý účastník obdrží před akcí propagační materiály (plakáty akce, propagační vlajku, katalogy a další. 

 

👉Sledujte nás na sociálních sítích

Budeme rádi pokud nás budete sledovat na sociálních sítích a sdílením příspěvků podpoříte viditelnost celé akce. Děkujeme!

(facebook.com/doavysocina), (instagram.com/doa_vysocina).

👉Plakát  – Open Call – Přihlašování

 

👍 Materiály ke stažení
Tisková zpráva – open call 2024 (pdf) 

👀 Tipy na vlastní propagaci

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zajišťuje tisk veškerých propagačních materiálů a jejich následnou propagaci v placených výlepech, v novinách a na sociálních sítích, i vy se můžete podílet na zviditelnění akce DOA.

 • Plakáty a katalogy a vlajky obdržíte od nás, v případě plakátů je možné si je na našich stránkách stáhnout a potřebný počet dotisknout.
 • Zjistěte, jaké jsou ve vašem okolí plochy určené k výlepu, za které není potřeba platit (např. sloupy u autobusových zastávek, výlohy v obchodech, informační tabule na úřadech, atd.) a zkuste umístit co nejvíce plakátů. Plakáty má zpravidla význam vylepovat 2 maximálně 3 týdny před začátkem akce.
 • Na plakát  „k dopsání“ si můžete dopsat informaci o vašem ateliéru (adresu a čas, kdy bude otevřený pro veřejnost, čím se váš ateliér zabývá) a pozvat návštěvníky ve vašem okolí přímo k vám.
 • Pozvánku „k dopsaní“ můžete upravit elektronicky a dopsat do ní požadovaný text. Stejně tak můžete naložit i s tištěnou verzí a rozdat či poslat ji svým přátelům. Určitě bude skvělé pokud pozvánku nasdílíte na svých sociálních sítích a přiložíte i odkaz na naše webové stránky.
 • Vyvěšujte viditelně vlajku. Pokud se stane, že vlajku nemáte, nebo je pro vás moc malá, hodila by se vám ještě jedna, atd., využijte svého kreativního potenciálu. Zkuste třeba použít prostěradlo a popsat ho (stačí: Dny Otevřených Ateliérů a čas a den, kdy máte otevřeno), nebo můžete zkusit vyrobit, vysochat, namalovat vlastní vývěsní ceduli. Kreativitě se meze nekladou!

 

👣 Tipy na zpestření návštěvy vašeho ateliéru

Pokud chcete přilákat opravdu hodně návštěvníků, musíte počítat s tím, že u vás stráví nějaký čas, něco si odnesou, něco uvidí a něco si vyzkouší. Proto doporučujeme:

 • Nachystejte si nějaký program/dílničku pro děti, ve které si něco vyrobí, vyzkouší a zabaví se.
 • Dejte návštěvníkům možnost si u vás něco zakoupit, stačí i drobnost, nebo výtvor, který si sami vyrobí. Například keramické ateliéry mají skvělou možnost nechat děti vyrobit si vlastní hrneček, postavičku, pomalovat si ji.
 • Prostředí, ve kterém ateliér otevřete je také velmi důležité. Ideální jsou chaty, chalupy, kde třeba nachystáte i tematickou podzimní výzdobu, můžete nachystat malé pohoštění a návštěvníci u vás stráví příjemnou chvilku, něco si vyzkouší, vyfotí, zakoupí a odjedou s pocitem dobře stráveného času. Ze zkušenosti také víme, že spokojení návštěvníci se velmi rádi vracejí.
 • Nebývá špatný nápad spojit se třeba se sousedem, známým, kamarádem, který také tvoří a uspořádat společnou akci/výstavu v kavárně, knihovně, nebo u někoho na zahradě. Se zajištěním výstavního prostoru vám rádi pomůžeme.