Koulier

Ateliér č. 22.

Zabýváme se výhradně tradiční ruční výrobou skleněných foukaných ozdob. Výroba foukaných vánočních ozdob má v Čechách dlouholetou tradici, a my jsme na tuto tradici v roce 2021 navázali poté, co byla uzavřena provozovna Horním Bradle. Naši foukači a malířky se svému umění učili dlouhá léta, a nově založená sklárna Koulier jim dala možnost pokračovat v oboru, který ovládá posledních pár desítek lidí. Z jejich rukou vznikají nezaměnitelné skleněné vánoční ozdoby.

V Koulieru také dostali poprvé příležitost pro svou vlastní tvorbu, a tak vzniklo několik desítek nových originálních tvarů, a pod jejich rukama vyrostla v létě 2022 úplně nová Secesní kolekce. Ta byla vytvořena pro první ryze český vánoční strom v Bruselu, přímo v Evropském parlamentu. Česká republika tak byla první zemí, která během svého předsednictví vyzdobila vstup do parlamentní budovy vánočními ozdobami v duchu svých národních tradic.

Zažijte neopakovatelnou atmosféru naší výroby a přijďte se na vlastní oči podívat, jak se skleněné ozdoby foukají, stříbří a zdobí. Pod vedením lektora si můžete v tvůrčí dílně za poplatek sami svoji ozdobu dotvořit a odnést si ji domů.

U nás na Oflendě foukáme také skleněné kytice, které jsou vlastně ozdoby „vzhůru nohama“ na zeleném stonku instalované do vázy. Vydrží dlouho bez dolévání vody, jen si je nesmíte rozbít.