Informace pro účastníky

Dny otevřených ateliérů na Vysočině mají v našem kraji již své nezastupitelné místo. Také letos bude první říjnový víkend, 4. a 5. října 2025, naplněn uměním a řemesly a propojí tvůrce s jejich publikem přímo v prostoru, kde umění vzniká. Staňte se opět součástí této podzimní oslavy umění! Téma jubilejního 15. ročníku Dnů otevřených ateliérů na Vysočině je „od pixelu k doteku“ a klade si za cíl zdůraznit kontrast mezi digitálním a skutečným světem a oslavit samotnou podstatu této akce, kterou je právě přímé setkání mezi divákem a umělcem a jeho tvorbou.


Chcete se zapojit do Dnů otevřených ateliérů na Vysočině?

Co akce obnáší?

Dny otevřených ateliérů na Vysočině jsou podzimní slavností umění, která má v našem kraji tradici již od roku 2010. Cílem akce je návštěvníkům otevřít tvůrčí zázemí umělců z celé Vysočiny. Můžete otevřít svůj ateliér a tvořit v něm jako v jiné dny, můžete návštěvníkům přiblížit svoje řemeslo, můžete uspořádat výstavu svých děl, workshop, přednášku nebo něco úplně jiného.

 

Kdo se může do akce zapojit?

Akce se může zúčastnit jakýkoliv umělec, který působí v Kraji Vysočina. Může se zapojit i umělec, který na území kraje nebydlí – musí však na území kraje umělecky působit. Zapojit se může profesionál, amatér, umělecká škola, umělecký kroužek, sdružení umělců, galerie – zkrátka kdokoliv, kdo tvoří a přispívá okolí uměním.

 

Jaké jsou podmínky účasti?

  • Účastník akce zajistí základní bezplatný vstup do svého ateliéru (tj. prostoru, který uzná za vhodný pro tento typ akce). Účastník akce může během akce dále prodávat své výrobky a umělecká díla, může realizovat aktivity, které zpoplatní apod.
  • Účastník akce vystupuje v rámci akce pouze pod jedním názvem ateliéru na jedné adrese.
  • Případné vzniklé finanční výdaje s účastí na akci si kompenzuje účastník akce sám.
  • Celé znění podmínek účasti si můžete přečíst zde.

 

Jak se přihlásit?

Přihlašování na letošní ročník probíhá v termínu od 24. února do 15. dubna 2025. Zájemci o účast se mohou přihlašovat na následujícím odkaze: online přihláška DOA 2025. Více informací získáte na našich kontaktech: (tel.: 605 045 882 e-mail: markova@gmvhb.cz).

 

Co bude následovat až se přihlásím?

Vaši přihlášku zpracujeme a ozveme se vám do 14 dnů. V případě, že nemáte vlastní ateliér, či není dispozičně zařízení pro tuto akci, rádi vám pomůžeme se zajištěním jiného prostoru (např. galerie v daném místě, či spojení s jiným umělcem). O propagaci akce se stará organizátor. Každý účastník obdrží před akcí propagační materiály (plakáty akce, propagační vlajku, katalogy a další. 


Téma letošního ročníku

Téma jubilejního 15. ročníku Dnů otevřených ateliérů na Vysočině je „od pixelu k doteku“ a klade si za cíl zdůraznit kontrast mezi digitálním a skutečným světem a oslavit samotnou podstatu této akce, kterou je právě přímé setkání mezi divákem a umělcem a jeho tvorbou.

V dnešním světě je internet neoddělitelnou součástí našeho každodenního života. Spojuje nás, usnadňuje sdílení myšlenek a dává nám možnost prezentovat naši tvorbu v reálném čase s úplně celým světem. Pro umělce a řemeslníky internet představuje mocný nástroj pro sdílení jejich tvorby, komunikaci s publikem a vytváření nových příležitostí.

Nicméně, i přes tuto nepopiratelnou užitečnost digitálního světa, umělci ztrácí možnost sdíleného prožitku a hlubšího dialogu, který vzniká při osobním setkání s člověkem. Umění tak zůstává často jen obrazem na obrazovce, bez prostoru, kontextu a atmosféry místa.

Jako diváci si často prohlížíme umění skrze obrazovky, „lajkujeme“, sdílíme a komentujeme, aniž bychom mohli vnímat skutečnou strukturu malby, vůni dřeva v řezbářské dílně nebo zvuk keramického kruhu v pohybu. Umění se stává dostupnějším, ale zároveň vzdálenějším.

Například pohled na obraz v galerii nám umožňuje vnímat jeho skutečnou velikost, detaily tahů štětce a hru světla na jeho povrchu. Na digitální obrazovce je všechno zmenšené, plošší a ochuzené o svou fyzickou přítomnost. V prostoru můžeme krokem zpět sledovat celkovou kompozici a přiblížením objevovat jemné nuance.

Právě v tomto roce si klademe za cíl znovu připomenout kouzlo zážitku v autentickém prostoru, kde umění vzniká. Prožijte jedinečný okamžik setkání s umělci, jejich příběhy a tvorbou – bez obrazovek a filtrů, ale skutečně, naživo a všemi smysly!


Tipy na vlastní propagaci

Galerie a muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zajišťuje tisk veškerých propagačních materiálů a jejich následnou propagaci v placených výlepech, v novinách a na sociálních sítích, i vy se můžete podílet na zviditelnění akce DOA.

  • Plakáty a katalogy a vlajky obdržíte od nás, v případě plakátů je možné si je na našich stránkách stáhnout a potřebný počet dotisknout.
  • Zjistěte, jaké jsou ve vašem okolí plochy určené k výlepu, za které není potřeba platit (např. sloupy u autobusových zastávek, výlohy v obchodech, informační tabule na úřadech, atd.) a zkuste umístit co nejvíce plakátů. Plakáty má zpravidla význam vylepovat 2 maximálně 3 týdny před začátkem akce.
  • Na plakát  „k dopsání“ si můžete dopsat informaci o vašem ateliéru (adresu a čas, kdy bude otevřený pro veřejnost, čím se váš ateliér zabývá) a pozvat návštěvníky ve vašem okolí přímo k vám.
  • Pozvánku „k dopsaní“ můžete upravit elektronicky a dopsat do ní požadovaný text. Stejně tak můžete naložit i s tištěnou verzí a rozdat či poslat ji svým přátelům. Určitě bude skvělé pokud pozvánku nasdílíte na svých sociálních sítích a přiložíte i odkaz na naše webové stránky.
  • Vyvěšujte viditelně vlajku. Pokud se stane, že vlajku nemáte, nebo je pro vás moc malá, hodila by se vám ještě jedna, atd., využijte svého kreativního potenciálu. Zkuste třeba použít prostěradlo a popsat ho (stačí: Dny Otevřených Ateliérů a čas a den, kdy máte otevřeno), nebo můžete zkusit vyrobit, vysochat, namalovat vlastní vývěsní ceduli. Kreativitě se meze nekladou!

Tipy na zpestření návštěvy vašeho ateliéru

Pokud chcete přilákat opravdu hodně návštěvníků, musíte počítat s tím, že u vás stráví nějaký čas, něco si odnesou, něco uvidí a něco si vyzkouší. Proto doporučujeme:

  • Nachystejte si nějaký program/dílničku pro děti, ve které si něco vyrobí, vyzkouší a zabaví se.
  • Dejte návštěvníkům možnost si u vás něco zakoupit, stačí i drobnost, nebo výtvor, který si sami vyrobí. Například keramické ateliéry mají skvělou možnost nechat děti vyrobit si vlastní hrneček, postavičku, pomalovat si ji.
  • Prostředí, ve kterém ateliér otevřete je také velmi důležité. Ideální jsou chaty, chalupy, kde třeba nachystáte i tematickou podzimní výzdobu, můžete nachystat malé pohoštění a návštěvníci u vás stráví příjemnou chvilku, něco si vyzkouší, vyfotí, zakoupí a odjedou s pocitem dobře stráveného času. Ze zkušenosti také víme, že spokojení návštěvníci se velmi rádi vracejí.
  • Nebývá špatný nápad spojit se třeba se sousedem, známým, kamarádem, který také tvoří a uspořádat společnou akci/výstavu v kavárně, knihovně, nebo u někoho na zahradě. Se zajištěním výstavního prostoru vám rádi pomůžeme.

Organizátor DOA

Galerie a muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. www.gmvhb.cz

Koordinátorka DOA: Vendula Marková, DiS.
Tel.: 605 045 882
E-mail: markova@gmvhb.cz

Kurátorka DOA: Mgr. Zuzana Svobodová
Tel.: +420 569 429 151
E-mail: svobodova@gmvhb.cz

Sledujte nás na sociálních sítích

Budeme rádi pokud nás budete sledovat na sociálních sítích a sdílením příspěvků podpoříte viditelnost celé akce. Děkujeme!

(facebook.com/doavysocina), (instagram.com/doa_vysocina).