DOA 2012

6. – 7. října 2012

Druhý ročník podzimních slavností výtvarného umění a uměleckých řemesel se pod názvem Dny otevřených ateliérů 2012 na Vysočině konal o víkendu 6. a 7. října. Ateliérů a výtvarných dílen bylo po oba víkendové dny otevřeno na sto a už na tisícovky se počítají také návštěvníci, kteří si práci zručných profesionálních i amatérských výtvarníků vyrazili prohlédnout.  V kovárně Josefa Tulise v Dlouhém na Žďársku se jenom za sobotu vystřídalo sedm desítek návštěvníků, z nichž mnozí si práci s kovářským kladivem sami vyzkoušeli. K sochaři Radomíru Dvořákovi se v sobotu vypravilo na osmdesát zájemců o prohlídku jeho ateliéru v Havlíčkově Brodě. Na sobotní návštěvnost svojí keramické dílny v Třebíči si nestěžovala ani Lydie Kheková. Také zde si návštěvníci podávali dveře po celý den. „V sobotu asi dvacet lidí, v neděli déšť a nikdo,“ zhodnotil návštěvu svojí dílny ve vesničce Břevnice knihař Jaroslav Těsnohlídek. Právě nedělní deštivé počasí možná odradilo některé návštěvníky od toho, že se na cestu vydali. Našlo se ovšem dost takových, kteří si objížděli vytipované dílny a ateliéry po oba dny. Do ateliérů v nádherném prostředí Vysočiny vyjeli po předem stanovených trasách také cykloturisté.

Do galerie Čertův ocas v Mohelně, do ateliérů a galerií v Třebíči, ke kováři Leopoldu Habermannovi ve Větrném Jeníkově a k malíři Petru Mirčevovi v Třešti zavítalo v neděli na návštěvu také čtyřicet kolegů výtvarníků z Dolního Rakouska. „Navštěvníci exkurze byli velmi nadšeni a i mě se umělci velmi líbili. Najeli jsme sice hodně kilometrů, ale bylo to opravdu super,“ zhodnotila partnerskou návštěvu Katka Krejčová z organizace Kulturvernetzung Niederösterreich, která zájezd organizovala.

Pracovníci regionální kanceláře projektu Porta culturae, která Dny otevřených ateliérů organizačně zajišťuje, nyní sbírají od všech výtvarníků potřebná data, aby spočítali  konečný počet návštěvníků. Dosud to je téměř čtyři tisíce lidí. Už nyní je ovšem jasné, že se akce ve stejném rozsahu, ne-li větším uskuteční také v říjnu příštího roku a začne se tak plnit předpoklad, že se Dny otevřených ateliérů stanou podobně oblíbenou akcí, jako právě v Dolním Rakousku, kde tradice před deseti lety vznikla.

Shlédněte krátký film ze Dnů otevřených ateliérů na Vysočině 2012