DOA 2019

Dny otevřených ateliérů se konaly 5. a 6. října 2019 v Kraji Vysočina.

Napříč celým regionem budou otevřené ateliéry a dílny zastupující rozmanitá řemesla a své dveře vám rovněž otevřou malíři, grafici, fotografové a umělecké školy, galerie a muzea.

Informace pro vystavující

 

Vážení přátelé,

letos se uskuteční již 9. ročník Dnů otevřených ateliérů na Vysočině.

Slavnostní zahájení proběhne 11. 9. od 17 hod. letos nově v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, Masarykovo nám. 24.

Záštitu nad akcí opět převzala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu paní Ing. Jana Fischerová, CSc. 

V loňských ročnících bylo otevřeno přes sto padesát uměleckých a řemeslných ateliérů. Své prostory veřejnosti otevřely také některé umělecké školy, muzea a galerie na celém území kraje Vysočina.

Návštěvnost je každý rok v průměru odhadovaná na 5-6 tisíc návštěvníků.

DOA je kulturní akce, která má vzbudit zájem veřejnosti o umění a řemeslo v kraji Vysočina. Umělci zase na oplátku získávají nové kontakty, zákazníky a v případě škol a muzeí nové žáky a návštěvníky.

Akce probíhá pro veřejnost a zúčastněné ateliéry zcela zdarma.

Účastníci loňských Dnů Otevřených Ateliérů si pro návštěvníky nachystali dílničky pro děti, dílny a workshopy pro dospělé, výstavy, ukázky výroby a tvorby. Součástí byly také obchůdky ze kterých si zájemci mohli odnést domů originální šperk, malbu, keramiku, sklo a jiná originální díla. Pokud nemáte možnost pozvat návštěvníky přímo k vám do ateliéru, nabízí se také možnost alternativních prostor jako hrady, zámky, muzea, galerie, kavárny, nevyužité haly, statky, chalupy a jiné prostory.

Pro veřejnost každý rok vydáváme celokrajskou informační brožuru se seznamem všech míst, která mohou zájemci v rámci Dnů Otevřených Ateliérů navštívit a zajišťujeme propagaci celé akce.

Těšíme se na setkání s Vámi na akci DOA 2019.

 

Užitečné tipy a rady pro účastníky ateliérů

PROPAGACE

Zjistěte, jaké jsou ve vašem okolí plochy určené k výlepu, za které není potřeba platit (např. sloupy u autobusových zastávek, výlohy v obchodech, informační tabule na úřadech, atd.) a zkuste umístit co nejvíce plakátů. Plakáty má zpravidla význam vylepovat 2 maximálně 3 týdny před začátkem akce.

Plakáty buď obdržíte od nás (na rok 2020 chystáme 3 formáty: A4, A3 a A2), nebo si je můžete stáhnout na stránkách www.vysocina-kultura.cz v záložce menu – KE STAŽENÍ a sami si potřebný počet vytisknout. Není také na škodu dopsat nebo dolepit na plakát informaci o vašem ateliéru (adresu a čas, kdy bude otevřený pro veřejnost, čím se váš ateliér zabývá).

Pošlete také pozvánky ať už přes email, Facebook nebo klasicky poštou co nejvíce známým. Je dobré opět uvést všechny informace o vašem ateliéru (adresa, den a čas, na co se u vás mohou návštěvníci těšit, přiložte ideálně fotografie (1-5) kontakt (email, webovky, Facebook, …) na vás a webovky www.vysocina-kultura a že stránky Dny otevřených ateliérů na Vysočině najdou také na Facebooku a Instagramu.

Vyvěšujte viditelně vlajku. Pokud se stane, že vlajku nemáte, nebo je pro vás moc malá, hodila by se vám ještě jedna, atd., využijte svého kreativního potenciálu. Zkuste třeba použít prostěradlo a popsat ho (stačí: Dny Otevřených Ateliérů a čas a den, kdy máte otevřeno), nebo můžete zkusit vyrobit, vysochat, namalovat vlastní vývěsní ceduli. Kreativitě se meze nekladou.

Pokud jste na místě, kde vás lidé špatně hledají, navigace je žene jinam, ateliér máte v bytě, atd., je potřeba nám organizátorům sdělit, jak máme nejlépe popsat cestu k vám.  Jde nám především o to, aby vás co nejvíce lidí našlo a byli jste spokojení jak vy, tak návštěvníci.

Pomůžete tím zvýšit návštěvnost jak svého ateliéru, tak ateliérů vašich kolegů. Protože spokojený návštěvník nejde jen do jednoho ateliéru, ale navštíví jich několik.

 

TIPY

Pokud chcete přilákat opravdu hodně návštěvníků, musíte počítat s tím, že u vás stráví nějaký čas, něco si odnesou, něco uvidí a něco si vyzkouší.

Proto doporučujeme nachystat si nějaký program/dílničku pro děti, ve které si něco vyrobí, vyzkouší a zabaví se. Většina návštěvníku DOA na Vysočině jsou rodiče/prarodiče s dětmi.

Dejte návštěvníkům možnost si u vás něco zakoupit, stačí i drobnost, nebo výtvor, který si sami vyrobí. Například keramické a hliněné ateliéry mají skvělou možnost nechat děti vyrobit si vlastní hrneček, postavičku, pomalovat si ji. Popřemýšlejte.

Prostředí, ve kterém ateliér otevřete je také velmi důležité. Ideální jsou chaty, chalupy, kde třeba nachystáte i tematickou podzimní výzdobu, můžete nachystat malé pohoštění a návštěvníci u vás stráví příjemnou chvilku, něco si vyzkouší, vyfotí, zakoupí a odjedou s pocitem dobře stráveného času. Ze zkušenosti také víme, že spokojení návštěvníci se velmi rádi vracejí.

Nedoporučujeme otevírat ateliér v bytě. Návštěvníci se značně ostýchají „lézt někomu do bytu“.

Nebývá špatný nápad spojit se třeba se sousedem, známým, kamarádem, který také tvoří a uspořádat společnou akci/výstavu v kavárně, knihovně, nebo u někoho na zahradě.

Pokud chcete pomoci s propagací, můžeme váš ateliér umístit na Facebooku DOA na Vysočině (pošlete nám foto a krátký výstižný text o vašem ateliéru). Pokud máte nějaký problém, dotaz, nebo si s něčím nevíte rady, kontaktuje koordinátorku ateliérů paní Martinu Mrázovou na emailu doa@muzeumhb.cz

 

Přejeme hodně úspěchů v příštích ročnících Otevřených ateliérů na Vysočině.