DOA 2021

Zdravíme všechny naše příznivce, rádi bychom vás pozvali na 11. ročník DOA v letošním roce.

V Kraji Vysočina se bude konat ve dnech 2.-3. října!

Myšlenka letošního 11. ročníku, jak můžete usoudit i z aktuálního loga, se točí okolo pojmu „křehkost“. Jak píše Puškin: „Údery kladiva drtí sklo a zpevňují železo.“ Snad v každém odvětví umění se najde tvůrčí postup a dílo, které je náročné na výrobu právě proto, že je ve výsledku křehké a při nesprávné manipulaci s ním mu hrozí nevratné poškození. Ať už se jedná o papírové krajky, vitráže, mozaiky apod. Téma letošních DOA se odráží také od obecné situace v loňském a letošním roce. Více nežli důrazně jsme poznali, jak křehké mohou být některé ze základních hodnot našeho života, včetně zdraví a rodiny. Křehké se v souvislosti s epidemií ukázaly být také některé společenské vazby a zažité veřejné dění. Jsme tu ale stále a naše tvořivost neutuchá, možná právě díla vzešlá z „doby koronavirové“ budou jednou originálním umělecko-historickým svědectvím o našich radostech a starostech v situaci, kterou si jen málokdo v soudobé minulosti mohl představit.

Dny otevřených ateliérů jsou podzimní slavností výtvarného umění a uměleckých řemesel, jejichž cílem je propagace umění, řemesel a zprostředkování kontaktu tvůrce a návštěvníka. Konají se tradičně ve čtyřech příhraničních regionech. Kromě Vysočiny se do akce zapojují také tvůrci v Jihomoravském a Jihočeském kraji a za hranicemi v Dolním Rakousku, kde akce před lety vznikla.

Záštitu nad 11. ročníkem Dnů otevřených ateliérů na Vysočině převzal pan Mgr. Roman Fabeš, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Termíny DOA 2021 v ostatních krajích:

• Jihomoravský kraj: 25. – 26. září
• Jihočeský kraj: 9. – 10. října
• Dolní Rakousko: 16. – 17. října

Informace pro ateliéristy naleznete ZDE

Informace pro návštěvníky naleznete ZDE

PRŮBĚH DOA 2021:

2021-11-08

Ve dnech 2. a 3. října o víkendu se na Vysočině konal již jedenáctý ročník podzimních slavností umění a řemesel.

Přihlášených ateliérů bylo na počátku 117, když rozpočítáme na všechny jednotlivce tak jich bylo 132. Většinou šlo o tradiční účastníky, ale přibylo také několik nováčků. Postupně se kvůli organizačním komplikacím odhlásily jen tři ateliéry. Dva v okrese Žďár nad Sázavou a jeden v okrese Pelhřimov. Účastnilo se tedy nakonec 114 ateliérů a na 129 jednotlivců. Vážíme si každého, kdo se i po dlouhém období odloučení během epidemie koronaviru odvážil otevřít své dveře veřejnosti.

Návštěvníci i letos měli stále z čeho vybírat. Přibylo galerií, stejně tak dalších uměleckých škol, výběr byl mezi malíři, sochaři, grafiky, fotografy, skláři a kováři, šperkaři, výrobci keramiky a dalšími nadšenci z různých řemeslných oborů.

Počasí nám i letos víceméně přálo, a kdo vyrazil na výlet, odvezl si zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Návštěvnost se i letos různila. Někdo měl návštěvníků, že je nestíhal vítat a zapisovat, jako například knihařská dílna Semitam, nebo Morkusovic keramická dílna Stařeč. Jinde zaznamenali návštěvnost znatelně nižší oproti předchozím ročníkům. Nemáme ještě zcela kompletní čísla, ale náš odhad je přes 9.000 návštěvníků celkem za oba dny. Jedná se o lehký propad návštěvnosti oproti letům před koronavirem, ale tento fakt se dal předpokládat.

Letos se Dnů otevřených ateliérů nakonec nedotkla přísnější opatření, takže mohly na Vysočině celkem hladce proběhnout. Jsme rádi, že naše práce nepřišla vniveč a mohli jsme opět podpořit umělce a řemeslníky, kteří u nás na Vysočině žijí a tvoří.

Pro letošní rok jsme natiskli jednu novou sadu vlajek, vydali jsme katalog s fotkami a seznamem ateliérů, který také slouží k propagaci samotných tvůrců a zapojených organizací. Tentokrát obsahoval také zajímavé rozhovory s vybranými umělci. Hlavním tématem ročníku bylo „křehké umění“. Stejně tak jsme natiskli stovky plakátů různých formátů. Upravili jsme vzhled webových stránek a propagačních materiálů do designu letošního ročníku. Také jsme se věnovali intenzivní a pravidelné propagaci jednotlivých ateliéristů od července až do září jak na Instagramu, tak na Facebooku. Stejně tak po proběhnutí akce, kdy jsme se snažili ukázat některé zážitky návštěvníků v jednotlivých ateliérech. Některé z vás stihl také náš tým během víkendu navštívit osobně. Během listopadu uveřejníme ještě několik propagačních materiálů a krátká videa z letošního ročníku, která budou ke zhlédnutí na stránkách www.vysocina-kultura.cz a na sociálních sítích.

Veškeré aktuality, fotografie, zapojené ateliéry z letošního ročníku a mnoho dalšího také najdete na oficiálních stránkách, proto je nezapomeňte občas navštívit a podívat se na novinky. Webové stránky DOA se však pro příští rok budou měnit a budou mít již jinou doménu, což by mělo zajistit jejich hladký provoz. Stejně tak bychom rádi poskytli na tomto webu rozcestník s kontakty na umělce na Vysočině, který by byl využitelný během celého roku, nikoli pouze během víkendů DOA. Najdete nás také na Facebooku a Instagramu pod názvem Dny otevřených ateliérů na Vysočině.

Osobně děkuji za podporu a pochopení při organizaci mého prvního ročníku DOA a budu se těšit na plodnou spolupráci a vydařené Dny otevřených ateliérů i v roce 2022.

Za koordinátorský tým DOA 2021

Ondřej Neubauer

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, p. o.

2021-10-07

Věříme, že jste si náležitě užili DOA 2021 a stihli navštívit co nejvíce umělců a řemeslníků, kteří jsou mezi námi všude po Vysočině. Fotografie ze svého ateliéru v průběhu akce nám poskytla mj. Galerie U Bašty (Velké Meziříčí). I vy můžete zasílat fotografie z letošního ročníku na email knihovna@muzeumhb.cz či doa@muzeumhb.cz společně se ZPĚTNOU VAZBOU PODPISOVÝMI ARCHY. Děkujeme vám všem!

2021-10-06

Věříme, že jste si náležitě užili DOA 2021 a stihli navštívit co nejvíce umělců a řemeslníků, kteří jsou mezi námi všude po Vysočině. Fotografie ze svého ateliéru v průběhu akce nám poskytla mj. Helena Beštová. I vy můžete zasílat fotografie z letošního ročníku na email knihovna@muzeumhb.cz či doa@muzeumhb.cz společně se ZPĚTNOU VAZBOU PODPISOVÝMI ARCHY. Děkujeme vám všem!

2021-10-04

Věříme, že jste si náležitě užili víkend DOA 2021 a stihli navštívit co nejvíce umělců a řemeslníků, kteří jsou mezi námi všude po Vysočině. Náš tým v sobotu 2. října zavítal a setkal se s milým přijetím ve Sklářské huti Svoboda v Karlově, Sklářské huti U Hrocha ve Škrdlovicích, v ateliéru Petra Brázdy v Kocandě, v kovárně Jiřího Hudce ve Lhotě a v dílně Tržil-Rossi v Bystřici nad Pernštejnem. V neděli 3. října jsme navštívili mj. ateliér Bohuslava Jirky, Josefa Krumla, dílnu Ivy Jouklové, Vladimíra Melzera či kroužek Pionýrská skupina – Mláďata Chotěboř. Všem ateliéristům i návštěvníkům za průběh letošního ročníku děkujeme a budeme se na vás těšit v příštím roce! Více informací v našem katalogu a na sociálních sítích.

2021-09-29

Vážení návštěvníci, s politováním vám musíme oznámit, že letošní účast na DOA 2021 tento týden zrušily ateliéry – Atelier Skame a Keramika Bára (za okres Žďár nad Sázavou). Výše uvedená skutečnost nás mrzí, avšak doufáme, že tento víkend 2.-3. října navštívíte některý z více než 120 ateliérů po celém kraji.

Již se na vás těšíme!

2021-09-10

Vážení ateliéristé, pokud stále ještě nemáte taštičky s propagačními materiály, případně katalogy DOA 2021, můžete si je vyzvednout na níže uvedených informačních centrech a institucích:
IC Bystřice nad Pernštějnem
IC Chotěboř
IC Jaroměřice nad Rokytnou
OGV Jihlava
IC Kamenice nad Lipou
IC Krucemburk
IC Moravské Budějovice
IC Náměšť nad Oslavou
Horácká galerie Nové město na Moravě
IC Pelhřimov
IC Svratka
IC Pacov
IC Telč
Muzeum Vysočiny Třebíč
IC Velká Bíteš
IC Velké Meziříčí
IC Žďár nad Sázavou
Zámek Žďár nad Sázavou
IC Žirovnice
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

2021-09-07

Slavnostní zahájení je vždy příležitostí ke společnému setkání, k poděkování všem zapojeným ateliéristům ze strany pořadatelů a probíhá za účasti zástupců Kraje Vysočina a krajských kulturních institucí.

Záštitu nad Dny otevřených ateliérů 2021 v Kraji Vysočina převzal Mgr. Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Nedílnou součástí akce bylo představení Katalogu DOA 2021, který obsahuje seznam téměř 120 přihlášených účastníkůmapu termíny zpřístupnění jednotlivých ateliérůAKTUALIZOVANÉ INFORMACE O PŘIHLÁŠENÝCH ATELIÉRECH SLEDUJTE V NAŠEM LETOŠNÍM PŘEHLEDU ZDE

Tématem 11. ročníku DOA 2021 v Kraji Vysočina je „křehké umění“, „křehkost“ v sobě zahrnuje i křehkost základních hodnot našeho života, zdraví a rodiny. Katalog DOA 2021 je mimo jiné k dispozici ke stažení na webových stránkách www.vysocina-kultura.czCelá tisková zpráva ZDE. Foto Jana Jarošová (OGV Jihlava).

2021-09-01

Připravujeme rozesílání taštiček s propagačními materiály k letošnímu ročníku DOA. Tyto materiály bude také od září možné vyzvednout přímo u nás v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod či na příslušných informačních centrech (Chotěboř, Světlá n./S.). V sekci Ke stažení jsou také již online na tomto webu.

2021-07-01

Od začátku prázdnin takřka každý den propagujeme přihlášené ateliéristy na Facebooku a Instagramu DOA, určitě se vyplatí sledovat. Uvádíme užitečné informace o tom, kde ateliéry najít, od kdy do kdy mají otevřeno a co v nich můžete vidět. Používány jsou fotografie, které nám zaslali sami ateliéristé.

2021-06-15

K tomuto dni bylo uzavřeno přihlašování k letošnímu ročníku DOA. Začalo další plánování a práce na novém katalogu a jiných propagačních materiálech. K letošnímu ročníku je přihlášeno 117 subjektů, z toho pět uměleckých škol. Ateliéristů z okolí Havlíčkova Brodu je 38, z okolí Žďáru nad Sázavou 33, z Třebíčska 15, z Pelhřimovska 11 a z Jihlavska 15. Tento počet je v porovnání s předchozími ročníky standardní a vzhledem k situaci doby pokoronavirové to vnímáme určitě jako úspěch.

2021-05-10

Myšlenka letošního 11. ročníku, jak můžete usoudit i z aktuálního loga, se točí okolo pojmu „křehkost“. Jak píše Puškin: „Údery kladiva drtí sklo a zpevňují železo.“ Snad v každém odvětví umění se najde tvůrčí postup a dílo, které je náročné na výrobu právě proto, že je ve výsledku křehké a při nesprávné manipulaci s ním mu hrozí nevratné poškození. Ať už se jedná o papírové krajky, vitráže, mozaiky apod. Téma letošních DOA se odráží také od obecné situace v loňském a letošním roce. Více nežli důrazně jsme poznali, jak křehké mohou být některé ze základních hodnot našeho života, včetně zdraví a rodiny. Křehké se v souvislosti s epidemií ukázaly být také některé společenské vazby a zažité veřejné dění. Jsme tu ale stále a naše tvořivost neutuchá, možná právě díla vzešlá z „doby koronavirové“ budou jednou originálním umělecko-historickým svědectvím o našich radostech a starostech v situaci, kterou si jen málokdo v soudobé minulosti mohl představit.

2021-03-26

Radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů pan Mgr. Roman Fabeš udělil záštitu nad 11. ročníkem Dnů otevřených ateliérů na Vysočině.

2021-03-01

Zdravíme všechny naše příznivce. Již nyní Vám přinášíme termín Dnů otevřených ateliérů pro letošní rok. V Kraji Vysočina bude probíhat již 11. ročník, a to ve dnech 2. – 3. října 2021.

Pokud máte zájem o účast, prosím vyplňte přihlášku, kterou naleznete na stránkách www.vysocina-kultura.cz v sekci Ke stažení. Vyplněnou přihlášku zašlete na e-mail doa@muzeumhb.cz nebo vytištěnou v obálce na adresu Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Havlíčkovo nám. 19, 580 01 Havlíčkův Brod.

K přihlášce přiložte také 2-3 fotografie Vašeho ateliéru, Vás nebo Vašich výrobků a uměleckých děl. Kvalita/rozlišení fotografií by měla být minimálně 300dpi. To proto, abychom fotografie mohly použít pro tisk v časopisu DOA. Fotografie by měla zvýšit atraktivitu Vašeho ateliéru u návštěvníků, proto posílejte opravdu jen pár kvalitních fotografií. Více informací naleznete v sekci ateliéristům.

Uzávěrka přihlášek je 31. května 2021

Přihláška na DOA 2021 ZDE

Tisková zpráva ZDE


 

MATERIÁLY:

Katalog DOA 2021 (pdf)

Podpisový arch (pdf)

Pozvánka do ateliéru DOA 2021 (pdf)

Pozvánka do ateliéru DOA 2021 (png)

Plakát pro ateliéry DOA 2021 A3 (pdf)

Plakát pro ateliéry DOA 2021 A3 (png)

Plakát DOA 2021 A3 (pdf)

Plakát DOA 2021 A3 (png)

Plakát DOA 2021 A4 (pdf)

Plakát DOA 2021 A4 (png)

TISKOVKA 2021

PŘIHLÁŠKA 2021