Marcela Blažková – rozhovor k DOA 2022

Moje abstraktní obrazy malované především špachtlí jsou léčivé. Mnohdy pomohly k náhledu na životní situaci těch, kteří se jimi nechali oslovit. Návštěvníci kromě jiného uvidí obraz Žena – královna velký 150×145 cm ze všech čtyř stran, který vypráví příběh o proměně díky terapii a budou si moci odnést malý dáreček.

Odkaz na profil ateliéristky ZDE!

  • Myslíte, že Vaše díla mohou mít na návštěvníky nějaké léčivé účinky?

Své obrazy vnímám spíš než jako umělecká díla jako terapeutické pomocníky. Již mnohokrát jsem se s tím, že pomáhají, setkala. Vybavuje se mi jedna mladá maminka, kterou zaujal obraz „Tobě patřím“. Připomínal jí křídla anděla a chtěla ho jako vzpomínku na miminko, které se jí narodilo předčasně a zemřelo. Pojďme ale od bolesti k radosti. Obraz „Rozkvetlá trnová koruna“ upoutal jednu ženu, která za mnou chodila na terapeutické rozhovory. Viděla v něm svoje rozbité nitro, které začíná znovu kvést.

  • Hřejivé slovo a pochvala ve správnou chvíli mohou být také lékem. Měli jste od některého zákazníka tak pozitivní odezvu, že vás to nadlouho povzbudilo k tvorbě?

Radostí jsou pro mne zpětné vazby účastníků z výstav, které píší do návštěvní knihy: „Pohlazení pro duši a radost očím… Zajímavá výstava, úžasná tvořivost a inspirující do dnešní těžké doby…Krásné věci tu máte…“. Ale asi nejvíce emotivní bylo pro mne poděkování od jednoho vězně. Namalovala jsem obraz „Mé dlaně zvednuté“ a použila jej na vytvoření vánočních přání s věnováním a slovem povzbuzení, které charitní pracovnice rozdávaly ve věznicích.

  • Jak se Vám dařilo čerpat inspiraci v posledním roce?

Tak jako i v jiných letech čerpám inspiraci ve vážné hudbě, přírodě, modlitbě, z Bible i od přátel výtvarníků.

  • Tvořili jste v posledním roce i mimo Váš ateliér, např. někde v přírodě, na místech spojených s odpočinkem a relaxací?

Ráda jezdím jednou ročně na klidné tiché místo, kde bydlím v dřevěné chaloupce uprostřed přírody a jsem tu sama se sebou i s Bohem. Zde jsem si malbou vyzdobila žalm, který mne v oslovil.

  • Myslíte si, že umění a kupříkladu i Vaše tvorba ponese otisk těchto složitých časů, které v roce 2022 čekal asi málokdo?

Když mám nějakou tíseň, nemaluji. Vnímám, že naladění autora se to do obrazů vtiskuje a působí pak i na druhé. Tento rok byl pro mne náročný, proto namalovaných obrazů bude v poměru k roku loňskému o hodně méně.

  • Jaké máte ve své tvorbě vyhlídky do budoucna? V čem ji vidíte pozitivně a v čem negativně?

Tvorba mi přináší radost a násobí se, když se z ní těší i druzí. Ze srdce zvu všechny zájemce na výstavu obrazů s názvem Člověk v síti vztahů do výstavních prostor domu Valdštejnů na náměstí Svobody do Brtnice, která bude ke shlédnutí od 14.7. do 17.8. 2022.  Mám ráda, když je malba na obrazech plastická, proto bych chtěla v blízké době zkusit vrstvení prostřednictvím různých materiálů. Přitahují mne více velké formáty, maluji špachtlí na plátna i na sololit. A i když některé obrazy prodám či věnuji, jako negativní vidím nedostatek prostor pro jejich uskladnění.