Michaela Nejedlá – rozhovor k DOA 2021

Michaela Nejedlá se výrobě keramiky věnuje od roku 2002. Kromě tradiční užitkové keramiky ráda vyrábí lampy na svíčku, adventní svícny, aromalampy či vázy. Tvorbu Míši Nejedlé si v rámci DOA budete moci prohlédnout v jejím ateliéru v Kamenici u Jihlavy. 

  • Jaká díla z Vaší tvorby nejvíce symbolizují křehkost a proč?

Křehkost v mé tvorbě nejspíš nejvíce symbolizují koule na čajové svíčky. Jsou četně prořezávané a na první pohled vypadají velice křehce. Zas až tak moc křehké ale nejsou…

  • Jak se Vás dotkla současná doba a jak to působilo na Vaši tvorbu? Jak se Vám dařilo čerpat inspiraci v posledním roce?

Současná doba se mne dotkla velice. Byla jsem zvyklá jezdit po trzích, měla jsem otevřenou dílnu a setkávala se se zákazníky. Zakázky jsem dělala málo, vyhovovalo mi to, mohla jsem si vytvářet, co jsem chtěla a na trzích a v dílně si zákazníci vybrali, co se jim líbilo.

Po uzavření všeho lidé začali objednávat on-line a v tu chvíli jsem musela začít vyrábět věci, které si lidé řekli. Jsem samozřejmě ráda za každou objednávku, kterou mi zákazníci zadají. Je to pro mne ale určité omezení a i mezi zakázkami vyrábím dle své chutě.

  • Tvořila jste v posledním roce i mimo Váš ateliér, např. někde v přírodě?

Netvořila, pro výrobu keramiky potřebuji určité zázemí, které v přírodě nenajdu. V přírodě ale čerpám inspiraci.

  • Myslíte si, že umění a kupříkladu i Vaše tvorba ponese svědectví o „době koronavirové“ s níž ještě nikdo před rokem a více vůbec nepočítal?

Umění nejspíš ano, má tvorba ale určitě ne.

  • Jaké máte ve své tvorbě vyhlídky do budoucna? V čem ji vidíte pozitivně a v čem negativně?

Doufám, že budu mít ještě dlouho dostatek sil, abych se keramické tvorbě mohla věnovat. A že se bude stále líbit.