O rozmanitost práce nemám nouzi – Anna Pokorná, rozhovor 2024

 

Jmenuji se Anna Pokorná, věnuji se restaurování nábytku a uměleckému truhlářství. Moje cesta začala na střední škole, kdy jsem chtěla restaurovat nábytek, bohužel v České republice neexistuje středoškolský obor zaměřený výhradně na restaurování nábytku, proto mi studium oboru Umělecko-řemeslné zpracování dřeva přišlo jako logický první krok. Po ukončení střední školy jsem nastoupila na Vyšší odbornou školu restaurátorskou v Brně, obor Konzervování a restaurování nábytku a nepolychromované dřevořezby. Aktuálně vyučuji praktickou výuku oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva na střední škole v Brně-Bosonohách a současně podnikám ve svém oboru. Pracuji na zakázkách týkajících se především restaurování nábytku a vybavení interiéru, ale také truhlářské výroby atypických kusů, zhotovuji kopie historického nábytku, kopie řezbářských prací nebo výrobky dle vlastního návrhu. Můj obor je velmi rozmanitý, skrývá se v něm neuvěřitelné množství informací a praktických zkušeností napříč různými odvětvími. Naštěstí mám kolem sebe skvělou komunitu lidí z různých oborů, se kterými spolupracujeme a navzájem se doplňujeme.

Mottem letošního ročníku je identita a rozmanitost. Při restaurátorské práci se jistě setkáváte s řadou různých předmětů. Popíšete nám nějaký pro vás zajímavý předmět, na kterém jste pracovala?

Z úvodu je patrné, že o rozmanitost práce nemám nouzi. Prakticky žádná zakázka, na které jsem kdy pracovala, nebyla totožná. Každý kus, na kterém pracuji, má svá specifika, svůj příběh. Kdo se mému oboru věnuje, ví, že musíme obsáhnout komplexní znalosti napříč obory, ale nejsme nadlidi. Proto své studenty učím, aby se vymezili, aby si našli například zdobnou techniku, na kterou se následně specializují. Abychom nepracovali ve smyslu devatero řemesel, desátá bída. Já sama jsem se našla v reliéfní dřevořezbě. Velmi výjimečnou zakázkou, kterou jsem realizovala v roce 2021, pro mne bylo doplnění části barokního oltáře v kapli Nejsvětější Trojice ve Švařci, kdy jsem zrcadlově podle pravé strany oltáře řezbářsky zhotovila část levé strany oltáře. Ta byla v minulosti nevhodně doplněna, protože neodpovídala tvaroslovím. Za tuto příležitost ještě jednou děkuji.

Kromě restaurování nábytku sama tvoříte uměleckořemeslné výrobky. Vkládáte do svých děl část ze sebe? Nesou díla kousek vaší identity?

Výroba nových předmětů dle vlastního návrhu nebo na základě požadavků zákazníka je pro mne vždy velmi osobní. Vkládáte do výrobku nějakou vlastní filosofii a doufáte, že ji váš zákazník pochopí. Snažím se využívat různé druhy dřeva pro barevnou rozmanitost, jindy navrhnout zajímavé konstrukční řešení tak, aby byl výrobek funkční, praktický a estetický. Na závěr jeden důležitý aspekt, který si lidé příliš neuvědomují při pohledu na cenovku u výrobků všech řemeslníků, je to, že každý z nás dává do výrobku část svého zdraví.

Co vás na práci nejvíce baví? Jakou část práce máte nejraději?

Mám ráda, když mi přijde pod ruce zdánlivě neopravitelný kus nábytku a podaří se mi navrátit jeho původní vzhled a funkci. Když lidé navštíví můj ateliér a nechají se inspirovat pro vlastní tvorbu, případně vytvoření vlastního tvůrčího zázemí. Nebo když za mnou přijde zákazník s požadavkem na výrobu atypického kusu a je s realizací spokojený.

Odkaz na medailonek.