Spouštíme přihlašování!

V pondělí 17. 4. 2023 byla spuštěna registrace na 13. ročník tradiční slavnosti umění – Dnů otevřených ateliérů na Vysočině, které proběhnou v Kraji Vysočina 7. – 8. 10. 2023. Záštitu letošního ročníku převzal Mgr. Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. Akci organizuje Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod.
Akce proběhne i v dalších dvou krajích České republiky a také v Dolním Rakousku. Myšlenka Dnů otevřených ateliérů pochází právě ze spolkové země Dolní Rakousko, kde se akce pořádá od roku 2003.

Jihomoravský kraj 30. 9. – 1. 10. 2023
Kraj Vysočina 7. – 8. 10. 2023
Jihočeský kraj 13. – 15. 10. 2023
Dolní Rakousko 21. – 22. 10. 2023

Návštěvníci akce mají jedinečnou možnost navštívit ateliéry, dílny a jiné prostory ve kterých tvoří umělci svá díla. V mnohých ateliérech si mohou práci umělců vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Během akce mohou navštívit i řadu galerií. Všechny důležité informace návštěvníci naleznou na našem webu a v katalogu akce, který obsahuje všechny zapojené ateliéry.

Pokud se chcete do akce zapojit stačí podat přihlášku. Můžete ji podat online na tomto odkaze (https://forms.gle/51aHmWRrM2EsubCHA) případně vyplnit wordovou přihlášku, kterou naleznete na našem webu (https://doavysocina.cz/) a vyplněnou ji zašlete na náš e-mail (doa@muzeumhb.cz) nebo vytištěnou doručíte na adresu Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí 19, Havlíčkův Brod, 580 01.

Mottem letošního ročníku je krása umění. “Slovem “krásný” a dalšími, obdobnými výrazy – “půvabný”, “hezký”, “ušlechtilý”, “nádherný”, či “skvělý” – většinou označujeme něco, co se nám líbí.”
Takto definuje krásu ve své knize Dějiny krásy italský estetik, filozof a spisovatel Umberto Eco. V knize najdeme obrazy mistrovských děl v průřezu dějin, které jsou považovány za krásné. Co to ovšem znamená, že jsou krásné?

Co je krásné? Co naopak ne? A pro koho? Umělec, který vytváří svá díla je přesvědčen, že jsou krásná. Ano, i zde bychom mohli diskutovat do jaké míry je toto tvrzení pravda, ale pro tuto chvíli se na tom shodneme.
Návštěvník ať už ateliéru či výstavy je do jisté míry kritik umění. To se mu líbí, to naopak ne. Mnohdy si možná klade otázku, proč to daný umělec vůbec dělá, když to není hezké.

„Všechno má svou krásu, ale ne každý ji vidí.“ Citát Andyho Warhola, amerického malíře a grafika, který poukazuje na to, že každý máme na krásu vlastní názor.
Nemůže být však zajímavé zjišťovat jak to mají s krásou ostatní? Dny otevřených ateliérů jsou myslím skvělá příležitost.

Těšíme se na Vás.
Filip Prokop
koordinátor Dnů otevřených ateliérů na Vysočině 2023
Telefon: + 420 605 405 882
E-mail: doa@muzeumhb.cz

Vendula Marková
asistentka koordinátora Dnů otevřených ateliérů na Vysočině 2023
Telefon: + 420 739 582 775
E-mail: edukator@muzeumhb.cz

Více informací naleznete na webu (doavysocina.cz) a sociálních sítích
(facebook.com/doavysocina), (instagram.com/doa_vysocina).

Tisková zpráva (pdf)

Plakát open call (pdf)

Přihláška pro účastníky (docx)